CRM Ne Sağlar?

by Melis Mutlu
6 dakika
CRM Ne Sağlar?

CRM, müşteri ilişkileri yönetimi yazılımıdır. İşletmelerin müşterilerle ilişkilerini destekleyen bir yazılım sistemidir. Organizasyona, verimliliğe, zaman yönetimine ve müşterileri etkilemeye odaklanan CRM sistemleri, son 30 yıldır kullanılsa da son 10 yıl içinde günümüzdeki formunu almıştır. CRM yazılımları, satış potansiyelinden ve müşterilerden gelen tüm verileri tek bir yerde birleştirmeye kadar güçlü bir sisteme dayanır. CRM sistemleri ile tüm aramaları, e-postaları ve toplantıları kaydetmek ve analiz etmek mümkündür. Böylece müşteri hizmetlerini iyileştirmeye, satışları ve doğal olarak geliri artırmaya yardımcı olan stratejik bir sistem haline gelir.

CRM Nedir, Ne İşe Yarar?

CRM, günümüzde her iş kolundaki işletmelerin faydalandığı müşteri ilişkileri yönetimi yazılımıdır. İşletmeler için zamandan tasarruf sağlayan, müşteri deneyimlerini iyileştiren, pazarlama süreçlerini destekleyen ve satışları artıran CRM yazılımları, müşteri iletişimi ve etkileşimine odaklanır. Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımları, bireylerin ve ekiplerin müşteri iletişimlerini ve satış süreçlerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Bu açıdan bakıldığında CRM yazılımları, işletmeler için stratejik bir araçtır. CRM sadece bir adres defteri olarak düşünülmemelidir. Ekibin müşterilerle daha etkili ilişkiler kurmasını sağlarken, müşteri verilerini değerlendirmeye olanak tanır. Müşterinin satın alma kararlarını olumlu etkileyerek, en iyi müşteri deneyimi sunmak üzere tasarlanmıştır.

CRM İşletmeler İçin Neler Yapabilir?

CRM sistemleri, son 30 yıl içerisinde gelişerek günümüzdeki konumuna yükselmiştir. Geçmişte sadece büyük şirketlerin kullandığı CRM yazılımları, günümüzde mikro işletmelerden küçük ve orta ölçekli işletmelerden mikro işletmelere kadar her sektörde kullanılmaktadır.

CRM yazılımları;

 • Dijital tabloları güncellemek, analiz etmek ve ekip ile senkronize etmeyi sağlar.
 • Önemli müşteri bilgilerini departmanların kullanımına sunar.
 • Müşterilerle ilgili notlara zamandan ve mekandan bağımsız olarak ulaşmaya olanak tanır.
 • Çalışanlarla ile müşterileri ile iletişimi tutarlı ve sürdürülebilir hale getirir.
 • Önemli müşteri verilerini birden fazla sistem ve kişilerle entegre eder.
 • Müşteri bilgilerini pazarlama ve satış stratejileri için kullanmaya imkan verir.
 • Satışlarda ekipler ve müşteriler arası iş birliğini destekler.

Son yıllarda özellikle e-ticaret şirketleri için önemli bir veritabanı oluşturan CRM yazılımı, günümüzde her büyüklükteki işletmeye uyarlanabilir ve özelleştirilebilir sistemler haline gelmiştir. Artık kullanımı kolay, bulut sistem destekli ve farklı modüllerle kullanıcı deneyimi güçlendiren CRM yazılımları, uygun fiyatlarla her işletmenin hizmetindedir.

CRM’nin Avantajları Nelerdir?

CRM, potansiyel ve mevcut müşterilerin memnuniyetini sağlamak üzere geniş ölçekte kişiselleştirilebilir bir sistemdir. Satışları ve pazarlama süreçlerini daha akılcı, daha güçlü ve daha verimli hale getirmeyi sağlar. Müşteri verilerini izlenebilir ve sınıflandırılabilir hale getirir.

CRM yazılımları avantajları şunlardır;

 • Potansiyel ve mevcut müşteriler arasındaki ilişkileri geliştirir.
 • Tüm müşteri verilerine kolay ve tek bir yerden erişim imkan verir.
 • Müşteri verilerini merkezileştirerek, işletmede herkesin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere tek bir platformdan erişebilmeyi sağlar.
 • Müşteri e-posta adresleri, telefon numaraları, web siteleri ve sosyal medya hesapları gibi verileri birleştirmeyi sağlar.
 • E-posta yazışmaları, telefon görüşmeleri, online sohbet ve müşteri destek verileri gibi tüm etkileşimleri takip etmeyi sağlar.
 • Personelin müşterilerle bağlantılı görevlerinin çoğunu otomatik hale getirir.
 • İşletmede farklı departmanlarda çalışanlara zaman kazandırır; pazarlama ve satış süreçlerine odaklanmalarını sağlar.

CRM yazılımları, satışın her aşamasında kullanılabilir. Satış elemanlarına önemli veriler sağlar. Satış temsilcilerinin müşteri hakkında hızlıca bilgi almasını sağlarken, yeni satıcılara da geçmiş satış sürecinizdeki temel adımları görmelerine imkan verir. Tüm bu avantajlar değerlendirildiğinde CRM, işletmenin stratejik bir aracıdır.

Sağlıklı günler dilerim.